Projekt AMBER – Equiterapija u očuvanju mentalnog zdravlja
Radionice se održavaju jednom tjedno u trajanju od 90 minuta; mjesto održavanja radionica: udruga Fala.
Naručiti se možete radnim danom od 9 do 15 sati na tel: 01/3667-546 (Centar za mentalno zdravlje) do popunjenja ciklusa.
„Uvijet“ za korištenje radionica je izloženost kroničnom, intenzivnom i neugodnom stresu što se obrazlaže u inicijalnom razgovoru .
Više o projektu:
- uobičajena uporaba konja u zdravstvene svrhe desetljećima je bila ograničena na područje rehabilitacije psihomotornih poremećaja, te na proces jahanja kao vještine koja tome doprinosi
- u ovom programu pristup je usmjeren na druženje s konjima; naglasak aktivnosti nipošto nije na kompeticiji nego na osobnom razvoju korisnika i unaprjeđenju odnosa korisnika i okoline
- program uključuje i ciklus od 4 radionice (komunikacija s konjima, kretanje oko konja u zatvorenom prostoru, aktivna brigu oko fizičkog stanja konja, odlazak u prirodu sa konjima)
- stupanj svladavanja i samostalnosti ovisi o vašim individualnim mogućnostima
- radionice vode članice udruge educirane za psihološki pristup te povezivanje vještina potrebnih za rad i druženje s konjima (voditeljica i psihologinja)
KAKO SAČUVATI ZDRAVLJE?
Jednom narušeno zdravlje nije lako liječiti promjenom životnih navika, što znaju svi koji su to pokušali. Stjecati zdrave životne navike i razvijati zdrave stilove života najučinkovitije je prije pojave simptoma i znakova bolesti. Na taj način zdravo ponašanje postaje uobičajeni dio svakodnevice kojem ne moramo posvećivati veliki trud, pozornost i sredstva. Ipak, kao što se kaže, čovjek uči dok je živ, stoga za usvajanje zdravog životnog stila nikad nije kasno.
ZDRAVI STILOVI ŽIVOTA su :
Zdrava i uravnotežena prehrana, dovoljno tjelesne aktivnosti, dovoljno odmora i sna, smanjenje količine i intenziteta stresnih situacija.
ŠTO JE STRES ?
Stres je psihološki i fiziološki odgovor organizma na specifične zahtjeve koji omogućuje izdržavanje posebnih tjelesnih i mentalnih opterećenja. Opterećenje organizma može biti ugodno i neugodno. Stres može biti doživljen kao pozitivno, motivacijsko iskustvo, a štetni i negativni učinak najčešće ima kronični stres ili vrlo intenzivan, neugodan događaj.
ŠTO DOBIJAMO U SURADNJI S PRIRODOM ?
Promatranje scena prirode podiže razinu smirenosti i osjećaja ugode, smanjuje strah, bijes i tugu, kao i krvni tlak, puls, kožnu vodljivost i mišićnu napetost. Branje, sakupljanje ili uzgoj biljaka u prirodnim uvjetima jača osjećaj osobnog djelovanja bez tereta interpersonalnih odnosa, jača ili ponovno uspostavlja funkcije pozornosti.
Umjerena tjelesna aktivnost u prirodi uz tjelesnu dobrobit, potiče senzoričku integraciju i oporavak funkcija pozornosti, podiže razinu smirenosti i osjećaja ugode, a druženje sa životinjama npr. domaće životinje, primjerice konji i psi, često imaju visokorazvijenu sposobnost percepcije pa intenzivno sudjeluju u emocionalnoj i drugim neverbalnim oblicima interakcije s ljudima.
Za sudjelovanje u PROJEKTU, molimo javiti se na:
tel. radnim danom od 9 do 15 sati na tel: 01/3667-546 Centar za mentalno zdravlje Baštijanova 52, Dispanzer Doma zdravlja Zagreb-Zapad
Projekt je sufinanciran od Grada Zagreba